ריפוי בעיסוק

בטיפול ריפוי בעיסוק נתבונן על השתתפות הילד בפעילויות שונות בחייו, מה מקדם את ההשתתפות שלו ומה מעכב אותה.  נתמקד במיומנויות החסרות או החלשות, נלמד ונחזק אותן ובמקביל נתאים את הסביבה בבית, בגן או בבית הספר והדרישות ליכולות הילד. 

בטיפול ריפוי בעיסוק נבנה מוטיבציה להתנסות ולהתמודדות גם בדברים לא נעימים ומאתגרים, נגדיל את סף התסכול ונאסוף הצלחות לחיזוק הביטחון העצמי. 

הטיפול נעשה באמצעות חיבור לילד ותחומי העניין שלו בצורה משחקית ומהנה. 

הטיפול הוא טיפול הוליסטי הכולל הדרכת הורים, בה אתם ההורים תבינו את מקור הקשיים של הילד ואת הדרכים לעזור לו וכן קשר עם הצוות החינוכי ומשלב גם כלים מטיפול  cbt

טיפול ריפוי בעיסוק עוזר לילדים במגוון גילאים המתמודדים עם קשיים שונים, ביניהם:

 • קשיי קשב וריכוז בטיפול ריפוי בעיסוק נלמד אסטרטגיות למיקוד קשב, הפחתת תנועתיות ואימפולסיביות, התארגנות, ניהול זמן ועוד. 
   

 • קושי וביסות חושי בטיפול ריפוי בעיסוק נחקור ונבין את הפרופיל התחושתי של הילד,איזה גירויים תחושתיים צריך, מאיזה גירויים תחושתיים נמנע ואיך העיבוד והויסות במערכת התחושה משפיעה על תפקוד והשתתפות שלו בפעילויות שונות. נבנה תכנית מותאמת אישית להגברת או הפחתת גירויים תחושתיים מסוימים והתאמות בסביבת הילד כך שיוכל להשתתף באופן מלא ככל שניתן בפעילויות בחייו.
   

 • קשיים במוטוריקה גסה נחזק מיומנויות של מוטוריקה גסה תואמות שלב התפתחותי על ידי הגדלת כוח וסיבולת, שיפור תיאום וקורדינציה ואימון במיומנויות ספציפיות כמו טיפוס, קפיצה, ריצה, משחקי כדור ועוד. 
   

 •  קשיים במוטוריקה עדינה - נחזק מיומנויות של מוטוריקה עדינה תואמות שלב התפתחותי על ידי תיאום עין יד, ויסות לחץ ודיוק מוטורי, שיפור אחיזות וחיזוק השרירים הקטנים בכף היד. נתאמן במיומנויות ספציפיות כמו השחלה, בנייה בקוביות, ציור, גזירה, אכילה ועוד.
   

 • קשיים גרפומוטורים (קשיי כתיבה) - קושי לכתוב באופן יעיל כך שהכתב יהיה קריא, שהכתיבה תתבצע בקצב מתאים ולאורך זמן ללא התעייפות וכאב. פעמים רבות הילד נמנע מכתיבה או מתחיל ומפסיק במהירות וחווה מאמץ רב ותסכול סביב משימות כתיבה שהן משימות יומיומיות בבית הספר ובעת הכנת שעורי בית. בטיפול ריפוי בעיסוק ננסה להפוך את הכתיבה לחוויה יותר מהנה, נעבוד על ויסות לחץ של העיפרון, כתיבת האותיות בדרך יעילה, התארגנות במחברת ובתוך שורה, שיפור קצב הכתיבה ועוד.  במידת הצורך נבצע התאמות בסביבה כמו שימוש במאחזי עיפרון, כתיבה ב"מחברת חכמה", הפחתת כמות הכתיבה ובמקרים מסוימים הקלדה. 
   

 •  DCD - קשיי קורדינציה וסרבול מוטורי, לעיתים קרובות ילדים עם קשיים בתכנון ותיאום תנועה יחוו קושי גם בפעילויות מוטוריקה גסה וגם בפעילויות מוטוריקה עדינה.  בין היתר הם יתמודדו גם עם קשיים בתפקודי יומיומיים כמו אכילה, לבוש, מקלחת, שירותים ועוד. לפעמים יתלווה לכך גם קושי בויסות חושי והם ירבו ליפול,  להיתקל בחפצים וכו'.  בטיפול ריפוי בעיסוק בנוסף על חיזוק מגוון מיומנויות נלמד את הילד וההורה גם לפרק את הפעולה לשלבים, נתאמן על ביצוע כל שלב בנפרד ואז על ביצוע של רצף שלבי הפעולה.
   

 • PDD קשיי תקשורת על הספקטרום האוטיסטי - בטיפול ריפוי בעיסוק ניצור ונבסס את הקשר עם הילד,  נלמד את הילד מיומנויות תקשורת בסיסיות כמו קשר עין, חיקוי הבעות פנים, ג'סטות, קשב משותף סביב חפץ או משחק, נלמד לשחק משחק חברתי כמו מחבואים, תופסת ועוד ומשחקים הדורשים ההדיות ותקשורת. נתאמן עם הילד על הבעת הצורך שלו, ביטוי רגשות, ראיית האחר ועוד בגישת DIR של גרינשפיין. 
   

 • קושי במיומנויות חברתיות - קושי להבין, לפרש ולהגיב באופן מותאם מסרים חברתיים המשפיע על השתתפות במגוון רחב של מצבים חברתיים, יצירה ושימור של קשרים חברתיים ועלול להשפיע גם על דימוי עצמי,  מצב רוח ועוד. בטיפול בקושי במיומנויות חברתיות אני משלבת כלים של ריפוי בעיסוק עם כלים של cbt. נאתר מהן המיומנויות החברתיות החסרות,  נלמד ונתאמן עליהן בקליניקה ובסביבה הטבעית.