קשיי ויסות

יש ילדים המתקשים בויסות חושי, ויסות רגשי ופעמים רבות גם וגם. יתכן וילדכם רגיש לסוגים שונים של מגע,  מגיב באופן לא מותאם למקלחת, חפיפת שיער, גזירת ציפורניים ותספורת, נמנע מלכלוך, רטיבות, מגע בצבעי ידיים, דבק וכדומה, חושש מטיפוס לגובה, נדנדה ויתכן שאפילו סובל מנסיעה באוטו. אולי הוא מכסה את האוזניים כשיש רעש חזק,  מגיב בבכי אם מישהו נוגע בו בלי כוונה, בררן מאוד באוכל, מתלונן על ריחות ועוד.

בשל הקושי בויסות תחושתי מתעורר גם קושי בויסות רגשי - פעמים רבות התגובות לא מותאמות לסיטואציה ומייצרות גם תגובות בסביבה.  כך למשל ילד רגיש למגע שחבר נגע בו בטעות,  מפרש את המגע כאיום ועלול להגיב בתוקפנות. תגובה זו עלולה לייצר תוקפנות בחזרה או התרחקות.

בטיפול בקשיי ויסות אני משלבת ידע וכלים מתחום ריפוי בעיסוק יחד עם יד וכלים מטיפול cbt וכמובן מהדרכת הורים. נכיר את החוזקות והקשיים, נלמד את מעגלי החוויה של הילד, אסטרטגיות ויסות ופתרון בעיות. 

אם יש צורך נבנה תכנית הכוללת גירויים תחושתיים לויסות תחושתי.

במידה והקושי הוא בויסות רגשי בלבד, נכיר את הרגשות השונים, נלמד את תפקידו של כל רגש. נתאמן על להרגיש את הרגשות בעוצמות שונות, נחקור את המחשבות הנלוות לרגש וננסה לבחור את ההתנהגות שמקדמת אותנו.