או.סי.די - OCD

הפרעה אובססיבית קומפלסיבית מאופיינת במחשבות חוזרות (אובססיות) ובפעולות כפייתיות (קומפולסיות), כיום ידוע שאו. סי. די מתעורר בשל מחסור בסרוטינין וגורם לכך שלמרות שנעשתה פעולה, המוח לא מקבל אישור על עשייתה וממשיך לבצע אותה שוב ושוב כדי לקבל את האישור המיוחל.  דמיינו לעצמכם שאתם חוגרים חגורת בטיחות אבל לא שומעים "קליק", מה הפעולה המיידית שאתם עושים? נכון, מנסים לחגור שוב ומצפים ל"קליק" שמאשר שנחגרתם. אם לא נשמע אותו, נטיל ספק- האם באמת נחגרתי? האם אני בטוח ויכול להתחיל בנסיעה? הספק עדיין יהיה שם ויגרום לנו אי נוחות או מתח וימשיך להעסיק אותנו.

באו. סי. די לעיתים קרובות המחשבות לא רציונאליות ומעצימות את האחריות האישית שמשהו רע יקרה כי חשבתי כך וכך או לא עשיתי כך וכך ולכן ליתר ביטחון נעשים טקסים שונים שמאפשרים הקלה רגעית אך גוזלים זמן ואנרגיה רבים ומלווים גם ברגשות אשם ובושה. 

אתם ההורים שרק רוצים להקל ולעזור לפעמים באופן לא מודע משתפים פעולה עם הטקסים. כך למשל מאפשרים מקלחות ממושכות, קונים כמויות סבון, מספקים שירותים שונים או נמנעים מפעולות מסוימות. בהדרכת הורים נלמד איך להגיב בצורה מכבדת ואסרטיבית,  איך נהיה עם הילד שלנו מבלי לעודד התנהגויות או. סי. די. 

 

טיפול cbt הוא טיפול יעיל ב-ocd. בטיפול נלמד להכיר את האובססיות והקומפולסיות, נתבונן באילו תחומים ומקומות ה- ocd נוכח. נבין את מעגל החוויה ואת הטריגרים שמפעילים אותו. באופן הדרגתי ובשליטה מלאה של הילד.ה או המתבגר.ת נתחיל לשנות, להגמיש או לקצר את הטקסים. לאחר שנחזק את הילד וניתן לו כלים, נעודד את הילד להילחם ב-ocd במקום להיכנע לו. נלמד לשאת את תחושת אי הודאות וחוסר השליטה מבלי לבצע טקס מרגיע. 

זו הפרעה עיקשת אך עם הרבה נחישות והתמדה ניתנת לטיפול וכמובן ככל שהפנייה יותר מוקדמת כך הטיפול אפקטיבי יותר.